enamad

درباره چنگ


 

چرا چنگ؟

نتایج نظر سنجی‌های دوره‌ای نشان می‌دهد، اکثریّت کسانی که به چنگ مراجعه می‌کنند، می‌دانند که چرا چنگ را انتخاب کرده‌اند. هنرجویان از نقاط مختلف شیراز و حتی شهرها و شهرستان‌های دور و نزدیک به چنگ می‌آیند تا از شیوه و خدمات منحصر به فرد آموزشی آن بهره ببرند. اگرچه امروز چنگ، شاخص‌ترین مرکز آموزش در زمینه سازهای زهی، مبانی موسیقی و تربیّت مربّی در ایران است، ولی برنامه‌ریزی و رپرتوار آموزشی آن، در حال گسترش به تمامی شاخه‌های موسیقی می‌باشد. 

شیوه آموزش

چنگ، اولّین آموزشگاه موسیقی در ایران است که در زمینه آموزش سازهای بین المللی، از شیوه ABRSM یا “مدارس موسیقی وابسته به کالج سلطنتی انگلستان” که برخوردار از بالاترین استانداردهای روز دنیا است و مدارک آن مورد پذیرش در دانشگاه‌ها و مرکز آموزش عالی معتبر سرارسر جهان می‌باشد، استفاده می‌کند. بر همین اساس، منابع آموزشی چنگ نیز، بر طبق برنامه‌های ABRSM هر چند سال، به روز رسانی می‌شود.

رپرتوار

در سال هزار و سی‌صدو هشتاد و شش، اولّین رپرتوار مدوّن آموزشی موسیقی در ایران و در آموزشگاه موسیقی چنگ (شیراز)، آغاز شد.​ پس از گذشت دو سال و کسب تجارب فراوان در برگزاری "رپرتوار"، این برنامه آموزشی، در "دپارتمان موسیقی" "دانشکده هنر و معماری دانشگاه آزاد شیراز" نیز توسّط "دکتر کاوه کشاورز"، پایه‌ریزی و اجرا شد، که تا کنون نیز ادامه یافته است. این رپرتوار منظّم، هنرجو و مربّی را قادر می‌سازد تا غیر از این که هدف یا اهداف خود را در هر دوره بشناسند، بتوانند برای دست‌یابی به آن (ها)، برنامه‌ریزی دقیق‌تری داشته باشند.

انگیزه

وجود مربّیان جوان و با انگیزه، تمرکز بر فراگیری مهارت‌های موسیقیِ خلّاق، شرکت در فعّالیّت‌های گروهی، منابع آموزشی متنوّع، جذّاب و به روز، سطح‌بندی مشخص و در نهایت وجود آزمون و ایجاد حسّ رقابت، سبب​ تشویق و ایجاد انگیزه برای یادگیری و تمرین بیشتر می‌شود.

مشاوره و برنامه‌ریزی برای آینده پیشِ رو​

مشورت با کادر با تجربه دانشگاهی و آشنا به نیازهای روز جامعه، موجب می‌شود تا هنرجویان علاقه‌مند یا حتّی​ کنجکاو، با مشاهده نمونه‌های عملی و واقعی، به اندیشه‌های خود برای انتخاب مسیر پیشِ رو، جهت ببخشند. 

اولّین‌ها همیشه معتبرترین‌اند!​

بدون تردید، همان تفکّراتی که سبب می‌شود تا از بین مربّیان یا مراکز آموزشی، همیشه یکی، اولّین باشد، به آنها انگیزه، توانایی و تعهّدی درونی می‌بخشد تا در ادامه راه نیز، همواره بهترین باشند.​ 

اعتماد و اطمینان خاطر​

نظر سنجی رسمی سالیانه نشان می‌دهد که سیستم آموزشی چنگ توانسته است، اعتماد مراجعه کنندگان را به صورت پایدار جلب و اطمینان خاطر آنها را بر آورده سازد.